Committees

Acting mayor schedule

  • November 2018 - June 2019: Councillor Roodenburg
  • July 2019 – December 2019: Councillor Elliott

Standing committees

Executive (ECom)

  • Councillor Roodenburg (Chair)
  • Mayor Simpson (Alternative Chair)
  • Councillor Paull
  • Councillor Goulet (Alternative)

Financial Sustainability and Audit (FSAC) 

  • Mayor Simpson (Chair)
  • Councillor Runge
  • Councilllor Vik

Policy and Bylaws (PABCOM)

  • Councillor Elliott (Chair)
  • Mayor Simpson
  • Councillor Goulet​

Public Safety and Policing (PSP)

  • Mayor Simpson (Chair)
  • Councillor Goulet
  • Councillor Vik

Select committees

  • Airport Advisory Committee: Mayor Simpson
  • Annual Celebration of Volunteerism: Councillor Roodenburg
  • Annual Heritage Stakeholders Meeting: Councillor Paull
  • Housing Committee: Councillor Elliott
  • Age Friendly Initiative Committee: Councillor Vik

External committees

  • Northern Development Initiative Trust Advisory Committee: Mayor Simpson
  • Quesnel Healthier Communities Committee: Councillor Roodenburg
  • Community Connections: Councillor Roodenburg
  • Air Quality Roundtable: Interim, Mayor Simpson

Liaison appointments

  • Business Improvement Associations: Councillor Runge
  • Chamber of Commerce: Mayor Simpson
Home / City Hall / Mayor & Council / Committees